# CSICD10-650 TR13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSICD10-650 TR13
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csicd10-650-tr13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csicd10-650-tr13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 28pF @ 600V, 1MHz
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DPAK
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1.7 V @ 10 A