# CSIC10-1200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSIC10-1200
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csic10-1200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csic10-1200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 500pF @ 1V, 1MHz
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 0 ns
- **Speed:** No Recovery Time > 500mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220-2
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 1.7 V @ 10 A