# CSI-SGFE-300-UFFR-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSI-SGFE-300-UFFR-B
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csi-sgfe-300-uffr-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csi-sgfe-300-uffr-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Jack
- **1st Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Rear Side Nut
- **1st Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Type:** 1.13mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Gray
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 11.811" (300.00mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω