Part Number: CSHD6-60C TR13 PBFREE Manufacturer: Central Semiconductor Corp Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/cshd6-60c-tr13-pbfree RFQ URL: https://distyparts.com/product/cshd6-60c-tr13-pbfree#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/15/14/-C/1514-CSHD6-60CTR13PBFREEDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/14/-C/1514-CSHD6-100CTR13PBFREEDKR-ND.jpg Summary: CSHD6-60C TR13 PBFREE is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Central Semiconductor Corp and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CSHD6-60C TR13 PBFREE is a diodes - rectifiers - arrays from Central Semiconductor Corp. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 30 A @ 60 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -65°C ~ 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: DPAK Technology: Schottky Voltage: 900 mV @ 6 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/central-semiconductor-corp Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/cshd6-60c-tr13-pbfree