# CSHD10-45L TR13 PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSHD10-45L TR13 PBFREE
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cshd10-45l-tr13-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cshd10-45l-tr13-pbfree#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DPAK
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 750 mV @ 10 A