# CSHB0540R-3R3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSHB0540R-3R3M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cshb0540r-3r3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cshb0540r-3r3m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9A
- **Current Rating (Amps):** 8.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 24mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Alloy Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** ±20%