# CSEB0730H-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSEB0730H-4R7M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cseb0730h-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cseb0730h-4r7m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9A
- **Current Rating (Amps):** 9.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 25mOhm
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
- **Tolerance:** ±20%