# CSEB0660H-330M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSEB0660H-330M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cseb0660h-330m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cseb0660h-330m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.2A
- **Current Rating (Amps):** 3.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 85mOhm
- **Height:** 0.240" (6.10mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.262" L x 0.254" W (6.65mm x 6.45mm)
- **Tolerance:** ±20%