# CSEB0530H-1R5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSEB0530H-1R5M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cseb0530h-1r5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cseb0530h-1r5m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Current Rating (Amps):** 10 A
- **DC Resistance (DCR):** 11mOhm
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.219" L x 0.211" W (5.55mm x 5.35mm)
- **Tolerance:** ±20%