# CSEB0440H-3R3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSEB0440H-3R3M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cseb0440h-3r3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cseb0440h-3r3m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.2A
- **Current Rating (Amps):** 6.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 25mOhm
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
- **Tolerance:** ±20%