# CSEB0430H-1R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSEB0430H-1R2M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cseb0430h-1r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cseb0430h-1r2m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Current Rating (Amps):** 8.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 10.8mOhm
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
- **Tolerance:** ±20%