# CSD1013B-220M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSD1013B-220M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csd1013b-220m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csd1013b-220m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.3A
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 38mOhm Max
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.512" L x 0.413" W (13.00mm x 10.50mm)
- **Supplier Device Package:** 4-SMD
- **Tolerance:** ±20%