# CSD0910B-6R8M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSD0910B-6R8M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csd0910b-6r8m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csd0910b-6r8m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.7A
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 18.7mOhm Max
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** 4-SMD
- **Tolerance:** ±20%