# CSCM1480L-1R1M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSCM1480L-1R1M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cscm1480l-1r1m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cscm1480l-1r1m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 33A
- **Current Rating (Amps):** 21.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.46mOhm Max
- **Features:** Low Loss Ferrite Core
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 1.1 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.583" L x 0.571" W (14.80mm x 14.50mm)
- **Supplier Device Package:** 3-SMD
- **Tolerance:** Â±20%