# CSBX2212-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSBX2212-4R7M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csbx2212-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csbx2212-4r7m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 58A
- **Current Rating (Amps):** 30 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.75mOhm Max
- **Height:** 0.488" (12.40mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.886" L x 0.866" W (22.50mm x 22.00mm)
- **Tolerance:** ±20%