# CSBX2212-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSBX2212-100M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csbx2212-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csbx2212-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40A
- **Current Rating (Amps):** 21 A
- **DC Resistance (DCR):** 3.88mOhm Max
- **Height:** 0.488" (12.40mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.886" L x 0.866" W (22.50mm x 22.00mm)
- **Tolerance:** ±20%