# CSBX1809-6R8M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSBX1809-6R8M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csbx1809-6r8m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csbx1809-6r8m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 31A
- **Current Rating (Amps):** 18.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.7mOhm Max
- **Height:** 0.362" (9.20mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.760" L x 0.717" W (19.30mm x 18.20mm)
- **Tolerance:** ±20%