# CSBX1670-150M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSBX1670-150M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csbx1670-150m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csbx1670-150m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 17A
- **Current Rating (Amps):** 11 A
- **DC Resistance (DCR):** 14.2mOhm Max
- **Features:** High Saturation
- **Height:** 0.264" (6.70mm)
- **Inductance:** 15 ÂµH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.661" L x 0.630" W (16.80mm x 16.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%