# CSBX1275-2R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSBX1275-2R2M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csbx1275-2r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csbx1275-2r2m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 45A
- **Current Rating (Amps):** 24 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.45mOhm Max
- **Height:** 0.299" (7.60mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.543" L x 0.504" W (13.80mm x 12.80mm)
- **Tolerance:** ±20%