# CSAB1770-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSAB1770-4R7M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csab1770-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csab1770-4r7m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24A
- **Current Rating (Amps):** 22 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.8mOhm Max
- **Height:** 0.283" (7.20mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Alloy Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
- **Tolerance:** ±20%