# CSAB1265A-330M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSAB1265A-330M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csab1265a-330m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csab1265a-330m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **DC Resistance (DCR):** 69mOhm Max
- **Height:** 0.248" (6.30mm)
- **Material:** Alloy Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.543" L x 0.496" W (13.80mm x 12.60mm)
- **Tolerance:** Â±20%