# CSAB0730-6R8M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSAB0730-6R8M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csab0730-6r8m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csab0730-6r8m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A
- **Current Rating (Amps):** 4.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 48mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Alloy Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.285" L x 0.260" W (7.25mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%