# CSAB0530-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSAB0530-4R7M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csab0530-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csab0530-4r7m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 4.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Alloy Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.213" L x 0.197" W (5.40mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** ±20%