# CS85-B2GA471KYGS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CS85-B2GA471KYGS
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cs85-b2ga471kygs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cs85-b2ga471kygs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 470 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.335" Dia (8.50mm)
- **Temperature Coefficient:** B
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250VAC