# CS702515Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CS702515Z
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cs702515z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cs702515z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating:** 10A (250V), 15A (125V)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Switching Cycles:** 100K
- **Switching Temperature:** 77°F (25°C)
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Tolerance:** ±9°F (±5°C)