# CS70-B2GA221KYGS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CS70-B2GA221KYGS
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cs70-b2ga221kygs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cs70-b2ga221kygs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/36/94/1436945-445-15869-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 220 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.276" Dia (7.00mm)
- **Temperature Coefficient:** B
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250VAC