# CS10-B2GA102KYNS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CS10-B2GA102KYNS
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cs10-b2ga102kyns
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cs10-b2ga102kyns#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/63/72/1863726-445-2421-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.394" Dia (10.00mm)
- **Temperature Coefficient:** B
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250VAC