# CS10.241-S1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CS10.241-S1
- **Manufacturer:** PULS, LP
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cs10-241-s1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cs10-241-s1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/81/24/12812408-1736-1103-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 100 ~ 120 VAC, 200 ~ 240 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** ABS, CSA, DNV GL, EAC, IEC, UL
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 91.6%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 240W
- **Size:** 4.61" L x 2.36" W x 4.88" H (117.0mm x 60.0mm x 124.0mm)
- **Standard Number:** Class I Div 2; 508; 60950-1; 61010-2-201
- **Voltage:** 3 kV