# CS-4-13NTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CS-4-13NTB
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cs-4-13ntb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cs-4-13ntb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/3-/10/563-1036-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Rotary for Tool
- **Circuit:** SP3T
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Height Above Board:** 0.091" (2.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Pitch:** 0.051" (1.30mm)
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 16VDC