# CS-044-054.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CS-044-054.0M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cs-044-054-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cs-044-054-0m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CW/85/2D/CW852DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CW/85/2D/CW852DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 20 Ω
- **Frequency:** 54 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)