# CRUR05BB1K1S01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRUR05BB1K1S01
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crur05bb1k1s01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crur05bb1k1s01#rfq
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 1.1 kΩ
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%