# CRT22-3RD-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRT22-3RD-100
- **Manufacturer:** Daburn Electronics
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crt22-3rd-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crt22-3rd-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.107" (2.72mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Jacket Color:** Red
- **Length:** 100.0' (30.5m)
- **Operating Temperature:** -90°C ~ 200°C
- **Voltage:** 15kV
- **Wire Gauge:** 22 AWG