# CRT20-8WH-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRT20-8WH-100
- **Manufacturer:** Daburn Electronics
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crt20-8wh-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crt20-8wh-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.215" (5.46mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Jacket Color:** White
- **Length:** 100.0' (30.5m)
- **Operating Temperature:** -90°C ~ 200°C
- **Voltage:** 40kV
- **Wire Gauge:** 20 AWG