# CRT18-5RD-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRT18-5RD-50
- **Manufacturer:** Daburn Electronics
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crt18-5rd-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crt18-5rd-50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.166" (4.22mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Jacket Color:** Red
- **Length:** 50.00' (15.24m)
- **Operating Temperature:** -90°C ~ 200°C
- **Voltage:** 25kV
- **Wire Gauge:** 18 AWG