# CRT14-5BK-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRT14-5BK-100
- **Manufacturer:** Daburn Electronics
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crt14-5bk-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crt14-5bk-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/27
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.184" (4.67mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 100.0' (30.5m)
- **Operating Temperature:** -90°C ~ 200°C
- **Voltage:** 25kV
- **Wire Gauge:** 14 AWG