# CRT1206-PY-1003ELF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRT1206-PY-1003ELF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crt1206-py-1003elf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crt1206-py-1003elf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.01%