# CRSH16D-100FP TIN/LEAD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRSH16D-100FP TIN/LEAD
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crsh16d-100fp-tin-lead
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crsh16d-100fp-tin-lead#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1.1 V @ 16 A