# CRM1206-FX-R100ELF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRM1206-FX-R100ELF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crm1206-fx-r100elf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crm1206-fx-r100elf#rfq
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%