# CRM0805-FX-R910ELF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRM0805-FX-R910ELF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crm0805-fx-r910elf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crm0805-fx-r910elf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 910 mΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%