# CRLCBSK-2-12-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRLCBSK-2-12-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crlcbsk-2-12-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crlcbsk-2-12-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Features:** Locking, Reverse Mounting
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 0.823" (20.90mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.213" (5.40mm)
- **Mounting Panel Thickness:** 0.039" ~ 0.063" (1.00mm ~ 1.60mm)
- **Mounting Type:** Snap Lock
- **Support Hole Diameter:** 0.157" (3.99mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.063" (1.60mm)