# CRHV2010AF10M0FKE1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRHV2010AF10M0FKE1
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crhv2010af10m0fke1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crhv2010af10m0fke1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Moisture Resistant
- **Height:** 0.027" (0.69mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 10 MΩ
- **Size:** 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%