# CRH.H08.NLA.C52R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRH.H08.NLA.C52R
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crh-h08-nla-c52r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crh-h08-nla-c52r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Receptacle, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 6.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C