# CRGP2512F33R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRGP2512F33R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crgp2512f33r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crgp2512f33r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/30/73/A130739DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 33 Ω
- **Size:** 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%