# CRGH1206J12R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRGH1206J12R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crgh1206j12r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crgh1206j12r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/30/57/A130574DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 12 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%