# CRGH0805J10R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRGH0805J10R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crgh0805j10r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crgh0805j10r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.333W, 1/3W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%