# CRF1206-FZ-R025ELF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRF1206-FZ-R025ELF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crf1206-fz-r025elf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crf1206-fz-r025elf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 25 mΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%