# CRCW12182R43FNEK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCW12182R43FNEK
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcw12182r43fnek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcw12182r43fnek#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/0./541-0.0SBDKR-ND.jpg
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 2.43 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1218
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%