# CRCW121827R0JNEK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCW121827R0JNEK
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcw121827r0jnek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcw121827r0jnek#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/0./541-0.0SBDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 27 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1218
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%