# CRCW120610R0JNTC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCW120610R0JNTC
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcw120610r0jntc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcw120610r0jntc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/41/541-4171-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%