# CRCW06038K25FKEBC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCW06038K25FKEBC
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcw06038k25fkebc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcw06038k25fkebc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/39/541-3959-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/43/541-4368-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 8.25 kΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%